WYDANIE ONLINE

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy Pzp reguły zmiany umowy w sprawie zamówienia mają być prostsze i bardziej elastyczne. Ich rolą będzie pomoc zamawiającemu w sprawnej realizacji zamówienia bez konieczności organizowania kolejnych czasochłonnych procedur w celu wybrania nowego wykonawcy. Już dziś poznaj zatem nowe zasady zmian umowy i sprawdź, kiedy będziesz mógł zastosować je do Twoich kontraktów.   

czytaj więcej »

Dnia 9 czerwca 2016 r. Senat przyjął uchwałę w sprawie nowelizacji Prawa zamówień publicznych. Poprawki będą rozpatrywane przez Sejm na posiedzeniu, które odbędzie się w dniach 21-23 czerwca br. Względem nowych przepisów obowiązuje 14-dniowe vacatio legis. Zmiany mają zatem realną szansę wejść w życie w połowie lipca.  

czytaj więcej »

Proces legislacyjny dotyczący nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych jeszcze się nie zakończył. Jednak niemal pewne jest, że wraz z jej wejściem w życie zamawiający zostaną obciążeni dodatkowymi obowiązkami. W myśl bowiem art. 29 ust. 3a nowelizowanej ustawy Pzp zamawiający będzie musiał określić w opisie przedmiotu zamówienia na usługi lub roboty budowlane wymagania zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie umowy o pracę osób wykonujących wskazane przez zamawiającego czynności w zakresie realizacji zamówienia. Będzie to obowiązkowe, jeżeli wykonanie tych czynności polega na wykonywaniu pracy w sposób określony w art. 22 § 1 ustawy Kodeks pracy.

czytaj więcej »

Pytanie: PytanieCzy w zakresie zamówień publicznych istnieje możliwość ogłoszenia postępowania, w którym zamawiający kupuje usługę wycinki drzew, przy czym wykonawca zobligowany byłby do obniżenia kosztu usługi o wartość drewna pozyskanego z wycinki, którego własność przeszłaby na niego? Co w sytuacji, kiedy wartość pozyskanego drewna okazałaby się większa od wartości usługi? Czy wówczas umowa miałaby charakter zamówienia publicznego, będąc w zasadzie umową sprzedaży?

czytaj więcej »

Pytanie Gmina podpisała umowę z wykonawcą na realizację montażu instalacji solarnych z okresem gwarancji i rękojmi na okres: a)      na wykonane roboty montażowe – 5 lat,b)     na urządzenia – kolektory słoneczne – 10 lat, c)      grupy pompowe solarne – 5 lat. Wykonawca wniósł zabezpieczenie należytego wykonania umowy w formie pieniężnej. 70% zabezpieczenia zostało zwrócone w ciągu 30 dni od podpisania protokołu odbioru końcowego. Inwestycję zakończono w ubiegłym roku. Obecnie wykonawca wnosi o zmianę formy zabezpieczenia z gotówki na gwarancję ubezpieczeniową dla części zadania objętego gwarancją i rękojmią na okres 5 lat. Kosztorys ofertowy obejmował koszt całości zestawu solarnego bez rozbicia na poszczególne składniki cenotwórcze. Czy w takiej sytuacji można dokonać wnioskowanej przez wykonawcę zmiany formy zabezpieczenia? Zdaniem zamawiającego wniesione zabezpieczenie w całości powinno obowiązywać do najdłuższego okresu gwarancji i rękojmi, tj. 10 lat.

czytaj więcej »

Pytanie: PytanieW przetargu nieograniczonym na usługę kompleksowego sprzątania budynków 6 wykonawców złożyło swoje oferty. Badanie rażąco niskiej ceny w stosunku do średniej arytmetycznej cen ofert wykazało, iż należy wezwać do wyjaśnień 3 podmioty. Oferta jednego z nich kwalifikuje się do odrzucenia z powodu niezgodności z treścią siwz. Czy w związku z tym zamawiający powinien wezwać tego wykonawcę do złożenia wyjaśnień w sprawie rażąco niskiej ceny?

czytaj więcej »

Pytanie: PytanieZamawiający jako kryterium pozacenowe przyjął wydłużenie okresu rękojmi. W opisie kryterium przyjęto punktację w przedziale od 24 do 60 miesięcy. Co zrobić z ofertą, w której nie wpisano tego parametru? Czy można przyjąć, że wynosi on 24 miesiące zgodnie z Kodeksem cywilnym?

czytaj więcej »

Pytanie: PytanieZamawiający zamierza ogłosić przetarg na roboty budowlane. Czy wykonawca, który jest autorem dokumentacji projektowej, na podstawie której będzie ogłoszone postępowanie, może złożyć ofertę na realizację robót? Czy zamawiający powinien w takiej sytuacji wykluczyć go z przetargu?

czytaj więcej »

Pytanie: PytanieZamawiający w załączonym do siwz formularzu ofertowym wymagał określenia czasu i sposobu załatwiania reklamacji. Nie sugerował w żaden sposób konkretnych terminów. Projekt umowy i specyfikacja techniczna nie zawierały zapisów odnoszących się do reklamacji. Jeden z wykonawców nie wskazał tych parametrów w ofercie. Inni  zadeklarowali konkretny termin i sposób. Jak ocenić taką ofertę?

czytaj więcej »

Teza Należy podkreślić, że art. 90 ust. 1 ustawy Pzp nie zobowiązuje wykonawcy do złożenia wyjaśnień dotyczących wszystkich elementów ceny. Przepis ten wskazuje na konieczność przestawienia wyjaśnień w zakresie tych elementów, które mają wpływ na wysokość zaoferowanej w ofercie kwoty. A zatem jeśli zamawiający nie wymagał od odwołującego przedłożenia szczegółowego kosztorysu, nie może odrzucić oferty z powodu jego braku w wyjaśnieniach. Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 20 kwietnia 2016 r.; sygn. akt KIO 499/16

czytaj więcej »

Teza Jeśli zamawiający nie zaznaczył, że przedmiot zamówienia może nie w pełni odpowiadać normie, to po upływie terminu składania ofert podczas czynności badania ofert nie może zmieniać tego postanowienia specyfikacji. Zamawiający musi więc stosować się do pełnej treści normy, bo nie wyłączył w specyfikacji (ani w zmianach do specyfikacji) zakresu zamówienia, w którym wykonawcy (a także zamawiający) mogliby dokonać odstępstw od pełnego brzmienia normy i tym samym do pierwotnego brzmienia specyfikacji.  Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 19 kwietnia 2016 r.; sygn. akt KIO 496/16 

czytaj więcej »

Teza W przypadku wynagrodzenia kosztorysowego ostateczna cena za realizację zamówienia jest ustalana na podstawie obmiaru. Wyliczeń dokonuje się zgodnie z zaoferowanymi przez wykonawcę cenami jednostkowymi wskazanymi w ofercie. Stąd niezwykle istotne jest, czy ceny te nie zostały zaniżone.  Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 14 stycznia 2015 r.; sygn. akt 2734/14

czytaj więcej »