WYDANIE ONLINE

Pytanie: Pytanie Czy w przypadku wykluczenia z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia na skutek nieuzupełnienia dokumentu potwierdzającego przynależność do grupy kapitałowej istnieje możliwość sprostowania lub uzupełnienia oferty i przywrócenia wykonawcy do udziału w przetargu? Czy oferent może w takim przypadku żądać zwrotu wadium?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie Ile dni muszę odczekać od zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty do momentu zawarcia umowy z wykonawcą? Sprawa dotyczy przetargu ograniczonego. Wartość zamówienia wynosiła 156.000 zł.

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie Zamawiający planuje wykonać dwie testowe siatki katalityczno-wychwytujące z rdzeniowego drutu, zamontowanie siatek w jednym z przemysłowych rektorów utleniania amoniaku i pobranie próbek do badań po eksploatacji. Wykonawca X jest jedynym wytwórcą i dostawcą siatek katalitycznych z metali szlachetnych (ma również patent). Czy zamawiający powinien udzielić zamówienia:a)      w trybie przetargu nieograniczonego,b)     z wolnej ręki na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy Pzp (tj. z uwagi na to, że z przyczyn związanych z ochroną praw wyłącznych, wynikających z odrębnych przepisów, dostawy, usługi lub roboty budowlane mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę),c)      na podstawie art. 4 pkt 8a ustawy Pzp (jako zamówienia, którego przedmiotem są dostawy lub usługi służące wyłącznie do celów prac badawczych, eksperymentalnych, naukowych lub rozwojowych, które nie służą prowadzeniu przez zamawiającego seryjnej produkcji mającej na celu osiągnięcie rentowności rynkowej lub pokryciu kosztów badań lub rozwoju, jeżeli ich wartość jest mniejsza niż progi unijne).

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie Mamy w ośrodku kilka budynków. Wyremontowaliśmy właśnie portiernię za kwotę ok. 107.000 zł netto. Chcemy jeszcze odnowić pomieszczenie w innym budynku. Łączny koszt obydwu inwestycji przekroczy 30.000 euro. Czy z uwagi na to, że remonty odbywają się w różnych obiektach o innym przeznaczeniu – portierni i budynku z laboratoriami - mogę je traktować jako oddzielne zamówienia i nie łączyć ich wartości? Czy ma znaczenie fakt, że pieniądze na drugą inwestycję uzyskaliśmy z nieplanowanej wcześniej sprzedaży zbędnych obecnie urządzeń stolarni i ślusarni? Zaznaczam, że realizację drugiej inwestycji powierzyłem temu samemu wykonawcy. 

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie Przedsiębiorca biorący udział w przetargu nieograniczonym nie wniósł wadium i z tego powodu został wykluczony z postępowania. Czy w uzasadnieniu zawiadomienia o wyborze oferty trzeba odnieść się do art. 89 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp? Czy w zawiadomieniu należy poinformować tylko o wykluczeniu wykonawcy z podaniem uzasadnienia, czy uzasadnić również odrzucenie jego oferty? Czy w protokole postępowania w pkt 12 – Oferty odrzucone należy zaznaczyć: „nie odrzucono oferty” czy „odrzucono ofertę”? Jak sformułować w tym przypadku informację w ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia?

czytaj więcej »

Teza Terminy do wnoszenia odwołania wskazane w art. 182 ust.1–4 ustawy Pzp mają charakter terminów zawitych i nie podlegają przywróceniu bez względu na przyczynę. A zatem uchybienie terminowi skutkuje wygaśnięciem uprawnienia do skutecznego wniesienia danego odwołania, co z kolei skutkuje odrzuceniem odwołania na podstawie art. 189 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp. Niewątpliwie odrzucenie odwołania nie powoduje naprawienia wadliwych czynności. Postanowienie Krajowej Izby Odwoławczej z 30 października 2015 r.; sygn. akt KIO 2267/15

czytaj więcej »

Podstawą unieważnienia postępowania może być okoliczność, że nie przyznano środków unijnych na realizację zamówienia. Jednak w takiej sytuacji ciężar dowodu wykazania zaistnienia przesłanki do unieważnienia postępowania spoczywał na zamawiającym. Zamawiający musi udowodnić, że nie uzyskał bądź nie uzyska środków na realizację zamówienia (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 27 października 2015 r.; sygn. akt KIO 2240/15).

czytaj więcej »