WYDANIE ONLINE

Zasada równego traktowania wykonawców oraz wynikający z niej obowiązek przejrzystości sprzeciwia się wszelkim negocjacjom pomiędzy zamawiającym a wykonawcami. Możliwe oczywiście jest wyjaśnianie, czy usunięcie oczywistych błędów, czasem uzupełnienie jakiegoś aspektu, ale nie składanie wniosku czy oferty od nowa.

czytaj więcej »

Nawet przy wieloletniej współpracy przedsiębiorców podwykonawca powinien sam dochować staranności i zadbać o swoje interesy. Po pierwsze powinien domagać się od wykonawcy dowodu przekazania umowy o podwykonawstwo inwestorowi. Po drugie powinien sam informować inwestora o zawartej umowie o podwykonawstwo i ewentualnie o braku zapłaty za wykonane przez niego roboty budowlane.

czytaj więcej »

Udostępnienie zasobów polegające na doradztwie należy uznać za wystarczające, jeśli z siwz nie wynikają inne wymagania. Podmiot udostępniający swe zasoby nie musi bowiem brać udziału w wykonywaniu zamówienia.

czytaj więcej »

Odmienność oferty od siwz może przejawiać się w zakresie proponowanego przedmiotu zamówienia, jak też w sposobie jego realizacji. Niezgodność taka ma miejsce w sytuacji, gdy zaoferowany przedmiot dostawy bądź też usługi nie odpowiada opisanemu w specyfikacji przedmiotowi zamówienia co do zakresu, ilości, jakości, warunków realizacji i innych elementów istotnych do wykonania przedmiotu zamówienia w stopniu zaspokajającym oczekiwania i interesy zamawiającego. Jednak aby można było mówić o niezgodności treści oferty z treścią siwz, musi istnieć możliwość przyporządkowania treści siwz, która powinna znaleźć odzwierciedlenie w treści oferty.

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: W postępowaniu wpłynęło 10 ofert. Trzy pierwsze zostały odrzucone, ponieważ zawierały rażąco niską cenę. Czwarty w kolejności wykonawca – w odpowiedzi na wezwanie – nie uzupełnił dokumentów, wobec czego zostanie wykluczony z postępowania. Czy należy zatrzymać mu wadium?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Prowadzony przez nas przetarg jest podzielony na dwie części. Wykonawca odwołuje się od wyboru oferty w obydwu pakietach. Czy w takim przypadku musi złożyć dwa odwołania i wpłacić podwójny wpis?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Jesteśmy beneficjentem funduszy z Unii Europejskiej w Programach Operacyjnych. W trakcie kontroli dokumentów z postępowań zarzucono nam następujące braki: Nieumieszczenie w protokole z postępowania w trybie przetargu nieograniczonego informacji o dacie umieszczenia zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty na tablicy ogłoszeń i stronie WWW naszej jednostki. Brak podpisu osoby zamieszczającej ogłoszenie o wszczęciu postępowania oraz zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty. Jeżeli wskazane zarzuty są zgodne z wymogami ustawy Pzp, prosimy o podanie artykułów dotyczących powyższych czynności i punktów protokołu postępowania, w których należy zamieścić takie informacje. Czy jeśli nie zgadzamy się z wynikami organu kontrolnego, mamy możliwość jakoś je podważyć?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Nasze zamówienie polega na modernizacji i skoczni w dal w szkole podstawowej. W zeszłym roku w trybie przetargu nieograniczonego zleciliśmy 3/4 prac. W bieżącym roku został nam ostatni etap, którego koszt szacujemy na 9.236,76 euro. Jak traktować to zamówienie? Czy udzielić go w trybie przetargu nieograniczonego, bo jest ono częścią projektu, czy planować na podstawie dostępnych środków i zlecić w procedurze właściwej dla zakupów poniżej 30.000 euro?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Mamy zamiar przeprowadzić postępowanie na obsługę prawną. Uważam że to usługa powtarzająca się okresowo i podlega szacowaniu na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy Pzp, ale są osoby w jednostce, które twierdzą, że to usługa ciągła i należy określić jej wartość zgodnie z cenami rynkowymi. Kto ma rację?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Czy roboty wykonywane w jednym budynku w miejscach o różnym przeznaczeniu – tj. w bloku operacyjnym oraz kompleksie przeznaczonym do transplantacji narządów – trzeba sumować? Obydwa zadania są finansowane z różnych źródeł, a ich realizacja odbędzie się w innych terminach. Łącznie przekraczają unijny próg, ale odrębnie nie. W tym samym roku budżetowym planowana jest budowa lądowiska o wartości szacunkowej poniżej progu unijnego. Jak udzielić tego zamówienia?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: We wrześniu podpisaliśmy umowę na dowóz dzieci do szkoły (przetarg nieograniczony – wartość zamówienia powyżej 30.000 euro, a poniżej progów unijnych). Wykonawca poinformował nas, że od maja, ze względu na trudną sytuację finansową przedsiębiorstwa nie będzie mógł dalej wywiązywać się z umowy. Obliczyliśmy, że wartość zamówienia za maj i czerwiec (do końca roku szkolnego) nie przekroczy 30.000 euro. Czy możemy zamówić potrzebną usługę bez stosowania ustawy Pzp?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Wykonawca składa ofertę w gminie, w której zalega z podatkami lokalnymi i opłatami. Czy zamawiający, wiedząc o tym fakcie, może go wykluczyć z postępowania  na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp w kontekście § 3 ust. 1 pkt 3 i 4 rozporządzenia w sprawie rodzaju dokumentów, jakich może zadać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Czy cytowany zapis ze specyfikacji istotnych warunków zamówienia w zakresie warunku dysponowania określoną osobą jest zgodny z prawem: „Wykonawca potwierdzi spełnianie niniejszego warunku udziału w postępowaniu, jeżeli wykaże, że dysponuje kierownikiem budowy posiadającym uprawnienia w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Do oferty należy dołączyć oświadczenie wykonawcy, że zaproponowana osoba posiada wymagane uprawnienia i przynależy do właściwej izby samorządu zawodowego, jeżeli taki wymóg na tę osobę nakłada ustawa Prawo budowlane”?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie Wykonawca zastrzegł jawność dotyczących go informacji z Krajowego Rejestru Karnego (dalej: KRK), Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ZUS) i urzędu skarbowego (dalej: US). Poinformował przy tym zamawiającego, iż mają one charakter technologiczny, techniczny i organizacyjny przedsiębiorstwa oraz posiadają wysoką wartość gospodarczą. Czy należy wezwać wykonawcę do wykazania, że informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa czy od razu je odtajnić?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie:Prowadzimy obecnie duży projekt dofinansowywany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki dotyczący programu oświatowego. Jednym z jego elementów było zamówienie publiczne na wybór koordynatora merytoryczno-administracyjnego. Procedura była prowadzona w trybie przetargu nieograniczonego. W postępowaniu złożono tylko jedną ofertę, która została wybrana jako najkorzystniejsza. Po podpisaniu umowy wyszło na jaw, że wybrany podmiot brał udział ze strony zamawiającego w procesie negocjacji warunków projektu z instytucją pośredniczącą. Obecnie ta instytucja stoi na stanowisku, że w związku z tym wykonawca powinien zostać wykluczony z postępowania. Koordynator zarządzający projektem twierdzi, że po prostu zapomniał o tym fakcie i dlatego nie poinformował o zdarzeniu osób przygotowujących przetarg oraz komisji przetargowej. Ta z kolei na etapie oceny oferty nie miała tej wiedzy. Moje pytanie dotyczy możliwości rozwiązania podpisanej umowy. Jak to zrobić? Obie strony są zgodne i gotowe do zakończenia kontraktu.

czytaj więcej »