WYDANIE ONLINE

Przygotowując postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, zamawiający często się zastanawiają, jaki krąg wykonawców złoży oferty/wnioski. Często występuje obawa, że w przypadku wyboru oferty złożonej przez wykonawców zagranicznych nie podołają oni realizacji zamówienia. Zamawiający nie mają pewności na etapie przygotowania postępowania, a następnie jego weryfikacji ofert, jakich dokumentów żądać od wykonawców zagranicznych, jak je weryfikować, co powinno się w nich znajdować, aby stanowiły odpowiedniki polskich dokumentów. Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

czytaj więcej »

Częste przypadki, gdy wykonawca w sposób nieuprawniony manipuluje stawkami jednostkowymi oferty, gdy z jednej strony proponując dumpingowe ceny za wykonanie jednych czynności następnie „równoważy" sobie straty zawyżonymi cenami za wykonanie pozostałych czynności, powoli są zwalczane przez Krajową Izbę Odwoławczą.

czytaj więcej »

Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęła skarga na przepisy ustawy Pzp, zwracająca uwagę, że w przypadku gdy termin składania odwołania przypada w sobotę to ze względu na fakt, że w tym dniu kancelaria UZP nie pracuje, powoduje to faktycznie konieczność wniesienia odwołania dzień wcześniej.

czytaj więcej »

Częste przypadki, gdy wykonawca w sposób nieuprawniony manipuluje stawkami jednostkowymi oferty, gdy z jednej strony proponując dumpingowe ceny za wykonanie jednych czynności następnie „równoważy" sobie straty zawyżonymi cenami za wykonanie pozostałych czynności, powoli są zwalczane przez Krajową Izbę Odwoławczą.

czytaj więcej »

Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęła skarga na przepisy ustawy Pzp, zwracająca uwagę, że w przypadku gdy termin składania odwołania przypada w sobotę to ze względu na fakt, że w tym dniu kancelaria UZP nie pracuje, powoduje to faktycznie konieczność wniesienia odwołania dzień wcześniej. Wiceprezes UZP w odpowiedzi na interpelacje poselską poinformował, że w sytuacji gdy termin wniesienia odwołania upływa w sobotę ulega on automatycznemu przedłużeniu, do końca pierwszego dnia roboczego, czyli do poniedziałku.

czytaj więcej »

Działanie zamawiającego, który za pomocą dodatkowych kryteriów przyznaje punktacje za każde zrealizowane zamówienie i zmierza do zakwalifikowania do dalszego etapu negocjacji z ogłoszeniem jedynie pięciu wykonawców, stanowi obiektywny i niedyskryminacyjny sposób wyłonienia podmiotów, gwarantujących należytą realizację zamówienia. Zachowanie takie znajduje oparcie w przepisach Pzp i nie stanowi naruszenia art. 57 ust. 3 ustawy Pzp.

czytaj więcej »

Kryteria oceny ofert mają pozwolić zamawiającemu wybranie oferty najkorzystniejszej. Jednak kryteria te nie mogą naruszać art. 7 ust. 1 ustawy Pzp. Dlatego nawet pośrednie ograniczenie dostępu do zamówienia musi być oceniane przez pryzmat uzasadnionych potrzeb zamawiającego. Określenie tych potrzeb jest zarówno uprawnieniem jak i obowiązkiem zamawiającego, a ani wykonawcom, ani Izbie nie przysługuje prawo do narzucenia zamawiającemu konkretnych rozwiązań nie znajdujących odzwierciedlenia w jego potrzebach.

czytaj więcej »

Artykuł 24 ust. 2 pkt 4 ustawy Pzp nie łączy konieczności wykluczenia wykonawcy z postępowania z niezłożeniem przez niego dokumentu wymaganego na potwierdzenie warunku, lecz z niewykazaniem warunku udziału w postępowaniu. A zatem wykluczenie może nastąpić tylko w sytuacji, gdyby nie został wykazany któryś z elementów opisanego przez zamawiającego warunku.

czytaj więcej »

Dopuszczalne jest dowodzenie faktów za pomocą wydruków ze stron internetowych. Jednak często informacje tam zamieszczanie są ogólnikowe, czy niekompletne, wobec czego ich wiarygodność powinna być oceniana bardzo ostrożnie.

czytaj więcej »

Możliwość występowania z wnioskiem o kontrole przeprowadzanych postępowań o zamówienia w związku z realizacją Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 oraz uwzględnienie agencji płatniczej jako organu kompetentnego do występowania do prezesa UZP z wnioskiem o wszczęcie kontroli doraźnej - to dwie najważniejsze kwestie wprowadzone do ustawy Pzp.

czytaj więcej »

Europejski Trybunał Sprawiedliwości nie będzie już orzekał w sprawie niezgodności przepisów ustawy Pzp, które dotyczą przesłanek wykluczenia wykonawcy z postępowania o zamówienie, z prawem europejskim. Postępowanie dotyczące sprawy C-162/14 zostało zakończone.

czytaj więcej »

Pytanie: Problem: Zamawiający wezwał wykonawcę do złożenia wyjaśnień w zakresie zasadności zastrzeżenia wykazu dostaw i referencji. Oferent nie odpowiedział. Jak w związku z tym postąpić?

czytaj więcej »

Pytanie: Problem: Czy kupując materiały eksploatacyjne do urządzeń np. biurowych, wolno nam żądać dostarczenia jedynie oryginalnych produktów?

czytaj więcej »

Pytanie: Problem: Zamawiający zamierza ogłosić przetarg na robotę budowlaną. Chce jednak zrealizować mniejszy zakres prac niż opisany w przygotowanej dokumentacji projektowej oraz specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych (dalej: STWiOR). Czy wszczynając postępowanie, można opisać przedmiot zamówienia poprzez załączenie do siwz całej dokumentacji projektowej wraz ze STWiOR oraz podanie w zakresie zamówienia jedynie części robót, które będą realizowane? Czy dokumentacja projektowa musi być w pełni zgodna z zakresem realizowanego zamówienia?

czytaj więcej »

Pytanie: Problem: Zamawiający podpisał aneks do umowy z wykonawcą, w którym przedłużył termin wykonania robót o 2 miesiące z powodu złych warunków atmosferycznych. Częste i ulewne opady deszczu oraz wysoka temperatura uniemożliwiły prawidłową realizację robót tynkarskich. Wykonane tynki zewnętrzne pękały, a podczas malowania powstawały zacieki na elewacji. Zadanie było objęte dofinansowaniem ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Urząd marszałkowski zakwestionował decyzje zamawiającego w tym zakresie i stwierdził naruszenie art. 7 w zw. z art. 144 ust. 1 ustawy Pzp. Zastosowano wobec nas karę w postaci obniżenia dofinansowania o 25%. Co możemy zrobić, aby obronić swoje stanowisko i nie stracić pieniędzy? W treści ogłoszenia o zamówieniu, siwz i umowy nie przewidziano możliwości zmiany kontraktu.

czytaj więcej »

Pytanie: Problem: W wyniku postępowania przetargowego podpisano z wykonawcą umowę mieszaną na dostawę, usługę i robotę budowlaną. Przedmiot zamówienia obejmuje budowę nowego budynku, w którym będą zamontowane urządzenia. Moja wątpliwość dotyczy kwestii związanych z zabezpieczeniem należytego wykonania umowy. W którym momencie należy je zwrócić – czy wówczas gdy zakończy się rękojmia na dostawę instalacji czy z chwilą zakończenia okresu rękojmi na wybudowany budynek? Zamówienie zostało już udzielone, a w tej chwili trwa etap projektowania.

czytaj więcej »

Pytanie: Problem: Czy formularzu oferty można zawrzeć zapis: „Oferujemy wykonanie przedmiotu zamówienia w zakresie objętym siwz za: cenę brutto (łącznie z VAT)*: ………………………… PLN (lub inna waluta: …………………… (słownie: …………………….. ). *W przypadku, gdy ofertę składa wykonawca zagraniczny, który na podstawie odrębnych przepisów nie jest zobowiązany do uiszczenia VAT w Polsce, należy wpisać cenę netto. Przy ocenie takiej oferty zastosowanie będzie miał zapis wskazany w części ... pkt ... siwz wynikający z art. 91 ust. 3a ustawy Pzp”?Kwestią wątpliwą jest sformułowanie, że wykonawca zagraniczny ma wpisać cenę netto. Czy będzie to dla niego jasne, że chodzi o cenę netto z punktu widzenia polskiego zamawiającego?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Czy zamawiający może umożliwić wykonawcom, aby w formularzu cenowym wpisywali kilka różnych nazw tego samego rodzaju asortymentu (np. środka czystości, materiału biurowego itd.)? Oferent proponuje taką samą cenę za każdy z nich, a zamawiającemu nie zależy na tym, aby cała dostawa była zrealizowana wyłącznie przez tę samą wcześniej wskazaną markę danego produktu. Przykładowo dla zamawiającego nie ma znaczenia, czy dostarczony papier do drukarek wyprodukowała firma X czy Y. Ważne, aby spełniał parametry wskazane w siwz. Wykonawca z kolei realizując kilkunastomiesięczny kontrakt, będzie mógł dostarczać taki produkt, którym na chwilę obecną dysponuje.

czytaj więcej »

Pytanie: Problem: W postępowaniu na zamówienie materiałów reklamowych żądaliśmy następujących dokumentów potwierdzających, że oferowana dostawa spełnia nasze wymagania: podpisanego formularza „Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia” oraz kolorowego zdjęcia oferowanego przedmiotu (w tym przypadku chodziło o fotografię torby). Wykonawca załączył te dokumenty, ale torba ze zdjęcia – w naszej ocenie – nie spełniała wymagań. Wykonawcę – w trybie art. 26 ust. 4 ustawy Pzp – wezwano do wyjaśnień, czy zaoferowany przez niego przedmiot odpowiada wszystkim określonym w siwz parametrom. W odpowiedzi oferent odpowiedział twierdząco, ale załączył zdjęcie zupełnie innej torby, tym razem spełniającej wymagania. Odrzuciliśmy jego ofertę na podstawie art. 89 ust. 2 ustawy Pzp jako niezgodną z siwz i z uwagi na jej niedozwoloną zmianę. Czy takie działanie było prawidłowe?

czytaj więcej »

Pytanie: Problem: Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy Pzp oświadczenia, wnioski, zawiadomienia oraz informacje zamawiający i wykonawcy przekazują sobie, zgodnie z wyborem zamawiającego, pisemnie, faksem lub drogą elektroniczną. W siwz dopuściliśmy formę porozumiewania się emailem i faksem. Czy jeżeli wykonawca prześle nam w ten sposób informacje, to musi je dodatkowo potwierdzać na piśmie? A jeśli złoży niepodpisane (lub podpisane przez niewłaściwą osobę) wyjaśnienia, to należy wezwać go do uzupełnienia pełnomocnictwa? Czy wykonawca uzupełniając dokumenty np. z ZUS, musi je przesłać pocztą czy może skorzystać z faksu?

czytaj więcej »

Pytanie: Problem Wykonawca złożył ofertę w kopercie, na której widniała nazwa innego zamawiającego. Czy należy potraktować to jako zwykłą pomyłkę, czy też nie przyjmować  oferty?

czytaj więcej »