WYDANIE ONLINE

Propozycje zapisów umów równoważące pozycje stron kontraktu w sprawie zamówienia publicznego, nowa procedura koncyliacyjna oraz uproszczenia proceduralne – m.in. o tych zmianach przewidywanych w nowym Prawie zamówień publicznych mówił 27 lutego br. prezes UZP Pan Hubert Nowak na Forum Zamówień Publicznych.

czytaj więcej »

Ustawa z 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 53) modyfikuje ustawę Pzp w zakresie art. 4 określającego przypadki wyłączenia jej stosowania. Większość przepisów nowej ustawy zacznie obowiązywać 12 lipca 2019 r.

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Zgodnie z Instrukcją wypełniania JEDZ z 14 lutego 2018 r. zamieszczoną na stronie UZP w części II „Informacje dotyczące wykonawcy” w przypadku wykonawców posługujących się numerem VAT należy wpisać ten numer (Numer Identyfikacji Podatkowej poprzedzony symbolem PL). Zamawiający w siwz umieścił zapis: „Przy wypełnianiu oświadczenia w formie jednolitego dokumentu (JEDZ) zalecane jest skorzystanie z instrukcji jego wypełniania zamieszczonej przez Urząd Zamówień Publicznych na stronie internetowej pod adresem https://www.uzp.gov.pl/baza-wiedzy/jednolity-europejski-dokument-zamowienia”. Ofertę złożył wykonawca X, który posługuje się numerem VAT i wpisał w wyznaczonym miejscu (numer VAT) Numer Identyfikacji Podatkowej, ale niepoprzedzony symbolem PL, tak jak nakazuje Instrukcja. Czy w związku z tym zamawiający może uznać, że miejsce „Numer VAT” zostało prawidłowo wypełnione, czy powinien wezwać wykonawcę do uzupełnienia JEDZ w powyższym zakresie?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Czy do Pracowniczych Planów Emerytalnych należy stosować zamówienia publiczne?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: W przetargu nieograniczonym powyżej progu unijnego wpłynęła jedna oferta. Podczas otwarcia ofert pojawił się problem z odszyfrowaniem oferty; w tej sytuacji oferta i klucz zostały przesłane do UZP. W odpowiedzi zamawiający otrzymał informację, że oferta została nieprawidłowo zaszyfrowana – kluczem do innego postępowania. Co w tej sytuacji? Czy oferta podlega odrzuceniu? Na jakiej podstawie? Będę zobowiązana za pomoc.

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Zagraniczny przedsiębiorca z oddziałem w Polsce ma zamiar wziąć udział w postępowaniu przetargowym prowadzonym przez GDDKiA, więc musi to zrobić za pośrednictwem miniportalu. Aby korzystać z miniportalu, niezbędne jest posiadanie ePUAP-u. Czyj NIP, REGON i KRS powinno się wpisać, zakładając ePUAP dla zagranicznej spółki? Tejże spółki zagranicznej czy jej oddziału w Polsce?

czytaj więcej »

W kontekście wydanego przez UZP poradnika dotyczącego kryteriów oceny ofert warto sięgnąć do szeroko komentowanego orzeczenia TSUE dotyczącego stosowania w postępowaniu oceny zależnej. Polega ona na dopuszczeniu do dalszego procesu badania oferty, która w kryterium jakościowym osiągnie ustaloną liczbę punktów. Zapoznaj się z przedmiotową sprawą i sprawdź, czy takie rozwiązanie możesz zastosować w swojej procedurze. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 20 września 2018 r. C–546/16

czytaj więcej »