WYDANIE ONLINE

W razie zmiany ogłoszenia o zamówieniu zamawiający ma obowiązek przedłużenia terminu składania ofert, tylko jeśli zmiana ogłoszenia spowoduje konieczność wprowadzenia zmian w ofertach. Długość przedłużenia zaś zależy od okoliczności danej sytuacji i powinna być wystarczająca, aby wprowadzić zmiany w ofercie. Wprowadzona przez zamawiającego w rozpoznawanym postępowaniu modyfikacja siwz nie wymagała zapewnienia wykonawcom dodatkowego czasu na wprowadzenie zmian w przygotowywanych ofertach, gdyż sprowadzała się do ograniczenia wymagań, jakie miały być potwierdzone próbką. Nakład pracy konieczny na przygotowanie próbki uległ zatem zmniejszeniu, a nie zwiększeniu (wyrok KIO z 12 kwietnia 2019 r., sygn. akt KIO 551/19).

czytaj więcej »

Pojęcie proporcjonalności nie ma ustawowej definicji, jednak jego rozumienie zostało szeroko wyjaśnione w orzecznictwie. W wyrokach TSUE określenie „proporcjonalny” jest używane w znaczeniu „zachowujący właściwą proporcję”. W odniesieniu do warunków udziału w postępowaniu pojęcie proporcjonalności oznacza, że opisane przez zamawiającego warunki muszą być uzasadnione wartością zamówienia, charakterystyką, zakresem, stopniem złożoności lub warunkami realizacji zamówienia (wyrok KIO z 4 czerwca 2019 r., sygn. akt KIO 916/19).

czytaj więcej »

Wykazanie zasadności zastosowania art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy Pzp to niejednokrotnie skomplikowany i czasochłonny proces, zwłaszcza w sytuacji gdy dotyczy długoterminowych umów na roboty budowlane. Spory związane z realizacją takich umów mają często wielopłaszczyznowe uwarunkowania, które muszą być w pierwszej kolejności zidentyfikowane, a następnie ewentualnie przypisane wykonawcy. Zamawiający w rozpatrywanej sprawie podjął decyzję o wykluczeniu odwołującego na podstawie treści pism  zawierających oświadczenia o odstąpieniu od umów z winy odwołującego z powodu niewykonania umowy.

czytaj więcej »

Składanie ofert elektronicznych ma dwa oblicza. Z jednej strony jest rozwiązaniem przyjaznym dla obu adwersarzy postępowania o udzielenie zamówienia, oszczędzającym przede wszystkim czas i pieniądze wykonawców. Z drugiej strony żaden system nie jest niezawodny, a w połączeniu z błędami ludzkimi może kosztować utratę możliwości ubiegania się o zamówienie. Sprawdź, z jakimi problemami borykają się wykonawcy składający elektroniczne oferty i uniknij ich w kolejnych postępowaniach.

czytaj więcej »

Zamawiający powinien racjonalnie i oszczędnie gospodarować środkami publicznymi, mając na uwadze regulacje odnoszące się do zamówień publicznych. W praktyce występują jednak sytuacje, w których błędy w ofertach zostają zidentyfikowane na etapie realizacji zamówienia. Jakiego rodzaju działania mogą zostać podjęte przez podmiot zamawiający, aby doprowadzić do wyeliminowania nieprawidłowości i zminimalizować ryzyka zarzutów kontrolnych? Sprawdź, jak z tego typu impasu wybrnęła instytucja zamawiająca.

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: W przetargu nieograniczonym na roboty budowlane w wykazie usług wykonawca (podmiot zarejestrowany w CEIDG) wykazał się usługą, która była świadczona wobec właściciela firmy, ale jako osoby fizycznej, inwestora. Osoba fizyczna (inwestor) wystawiła wykonawcy (czyli firmie, w której jest właścicielem) referencje, że roboty zostały wykonane prawidłowo. Do referencji załączono również pozwolenie na użytkowanie wystawione przez PINB. Czy można uznać taką robotę?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Zamawiający określił w siwz, że „Zamawiający wymaga zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie umowy o pracę osób wykonujących czynności wchodzące w skład przedmiotu zamówienia polegające na pozyskaniu i zrywce surowca drzewnego, jeżeli wykonanie tych czynności polega na wykonywaniu pracy w sposób określony w art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.)”. Jest to jedyny zapis wyjaśniający wymagania wobec obowiązku zatrudnienia. Czy zatem zamawiający może wymagać, aby inne prace wchodzące w skład przedmiotu umowy były wykonywane na podstawie umowy o pracę.

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie Czy pełnomocnictwo w postępowaniach o zamówienie publiczne musi być opłacone, a jeśli tak, to na jakiej podstawie prawnej, czy zamawiający musi je egzekwować?

czytaj więcej »

Pytanie: PytanieJesteśmy szpitalem powiatowym (sp. z o.o.) Na podstawie art. 15 ust. 4 pkt 3 chcemy zlecić przygotowanie i przeprowadzenie postępowania na wyłonienie wykonawców na zakup sprzętu medycznego oraz oprogramowania i sprzętu ICT z podziałem na pakiety (części) w zakresie projektu unijnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, na który mamy zawartą umowę o dofinansowanie z Województwem Dolnośląskim. Jak mamy dokonać wyceny (wyliczenia wartości szacunkowej zamówienia)? Wartość projektu wynosi 3.000.000 zł. Jaką przyjąć metodologię szacowania wartości zamówienia?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Zamawiający prowadzi postępowanie na dostawę kruszywa. W kryteriach oceny ofert wskazał przyznanie maksymalnej liczby punktów, jeżeli wykonawca dostarczy kruszywo w terminie 2 dni. Trzech wykonawców wskazało w ofercie krótszy termin dostawy, tj. 1 dzień od zgłoszenia. Zaznaczę, że zamawiający nie napisał w siwz, co zrobi w przypadku gdy wykonawca w ofercie wskaże krótszy/dłuższy termin. Czy powyższy przykład kwalifikuje się do zastosowania art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp? A może na posiedzeniu komisji należy przyjąć 1-dniowy termin i tym samym przyznać maksymalną liczbę punktów i dokonać oceny oferty? Jaki termin wpisać w umowie? Czy oferta kwalifikuje się do odrzucenia jako niezgodna z siwz?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Czy w postępowaniu powyżej progu unijnego można żądać dokumentów potwierdzających brak podstaw wykluczenia i spełnienia warunków udziału wraz z ofertą?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Czy zamawiający w przetargu nieograniczonym na zakup samochodu ciężarowego może wymagać od wykonawców podania w ofercie dwóch kosztów zakupu, jeden na zakup w formie leasingu operacyjnego, a drugi zakup opłacony gotówkowo w całości?

czytaj więcej »

Pytanie: PYTANIE Proszę o wyjaśnienie na przykładach różnicy pomiędzy dokumentami podmiotowymi a przedmiotowymi.

czytaj więcej »